Pitný režim

 
 
 
 
 
 
 

Pitný režim

Správny pitný režim, teda príjem a výdaj vody, je veľmi dôležitou podmienkou pre zachovanie optimálneho zdravotného stavu každého človeka. Dve tretiny nášho tela tvorí voda. Odhaduje sa, že človek, ktorý váži 70 kg, jej má v sebe 50 litrov.

Telo musí prijímať pitím približne 1,5 až 2,5 litra vody za deň. Okrem toho si vodu vyrába organizmus sám pri spaľovaní živín – metabolickými cestami. Voda v našom organizme významne ovplyvňuje metabolizmus na všetkých úrovniach. Je nosičom minerálov, stopových prvkov a ďalších elementov. Každá chemická reakcia v našom organizme sa deje vo vodnom prostredí.

Pitný režim sa riadi konštitúciou človeka, vekom, aktivitou organizmu a tiež okolitým prostredím. Práca a pohyb v teple vedú k veľkým stratám tekutín a minerálov potením. Vtedy strácame za hodinu aj niekoľko litrov vody, a preto musíme zodpovedajúce množstvo tekutín a iónov okamžite do tela doplniť. Nedostatok vody vyvoláva pocit smädu, ktorý je sprostredkovaný reflexne z tzv. centra smädu v mozgovom prívesku, ako reakcia na zmeny v chemických a fyzikálnych parametroch telesných tekutín, predovšetkým krvi a mozgovo-miechového moku, kde ide o zvýšenie hustoty týchto tekutín.Pri športe sa z tela stráca nielen voda (za hodinu pol až jeden liter), ale aj minerálne látky. Preto odborníci odporúčajú pri športovaní uprednostniť pred obyčajnou vodou prírodné minerálne vody alebo izotonické nápoje s obsahom minerálov.

V ponuke máme dva vynikajúce produkty od firmy kompava pre pitný režim Hypofit a Energofit. Ich zloženie poskytuje optimálne vyrovnávanie stratených vitamínov a minerálov počas športovania a nadmerných letných horúčav. ,

Dehydratácia

je zvýšená spotreba tekutín. Pri telesnom zaťažení a vysokých letných teplotách vyplýva z toho, že väčšina energie (až 75 %) sa mení na teplo a telesná teplota sa znižuje potením. Spotreba tekutín je úmerná vonkajšej teplote, veľkosti zaťaženia a nadmorskej výške. Pri chladnom suchom vzduchu je potenie menšie, ale viac vody stratíme dýchaním. Strata tekutín dýchaním sa zvyšuje nadmorskou výškou a môže dosahovať 0,5 až 1,5 litra za hodinu. Toto sa často podceňuje a potláča sa pocit smädu. Pokiaľ nedochádza k vyrovnaniu strát tekutín a minerálov, v organizme nastáva nadmerný úbytok tekutín tzv. dehydratácia. Strata tekutín o 2 % znižuje výkon až o 20 % (1,6 l u 80 kg ťažkej osoby). Strata tekutín nad 6 % už môže viesť ku kolapsu, ktorý sa môže skončiť až smrťou.

Pri nedostatku vody:

v cievach a tkanivách hromadia škodlivé látky, čo preťažuje látkovú výmenu a vylučovacie orgány. Voda v tkanivách, krv a lymfa sa zahusťujú, oslabuje sa obranný systém tela, zlyháva prenos nervových impulzov, spomalí sa aj obnovovanie buniek a človek rýchlejšie starne

zhusťuje sa krv, tým sa zníži tlak (môže to viesť až ku kolapsu) a aj zásobovanie kyslíkom pre všetky tkanivá. Zhustená krv viac zaťažuje srdce, zníži sa prietok vlásočnicami.

Voda je dôležitá

- ako hlavná zložka pri vylučovaní škodlivín obličkami vznikajúcich pri metabolických procesoch.

- najdôležitejšia zložka pre termoregulačné procesy, chráni organizmus pred prehriatím,

zabezpečuje prísun potravy aj odvod odpadu.

Ak zabúdame piť, telo je nútené pracovať v núdzovom režime.

Prvé postihnuté orgány, ktoré na to doplácajú, sú tie, ktoré majú na starosti separáciu a vylučovanie odpadu z krvi - pečeň a obličky. Tieto dva orgány sú veľmi úzko prepojené. Ak telo dlhodobo nie je schopné vylučovať toxíny, tak ich začne ukladať. Jednou takou skládkou toxínov v tele je ľudský tuk. Je to najviac kontaminovaný (znečistený) tuk v živočíšnej ríši. Vyrovnajú sa mu snáď iba zvieratá chované človekom. Na deficit vody nás upozorní smäd. Ak telo hlási pocit smädu, je to už volanie na poplach. S postupujúcim vekom je totiž tento pocit čoraz slabší, starí ľudia ho takmer nepoznajú. Čím viac sa krv zahusťuje, tým ťažšie sa naše obličky vyrovnávajú s odpadovými produktmi, vznikajú obličkové kamene.

Hydratácia – príjem tekutín Napiť sa hneď ráno je veľmi užitočné. Zistíme, že sa cítime lepšie, pretože črevá sa prečistia, organizmus sa primerane zavlaží, postupne sa premyjú obličky a zlepší sa krvný obeh. 
Pitie veľkého množstva tekutín počas jedla má za následok nielen poruchy trávenia, ale aj zhoršené využívanie energie. Preto je najlepšie prijímať tekutiny zhruba pol hodiny po jedle a najneskôr pol hodiny pred jedlom. 
Doporučená denná spotreba tekutín je 30-35 ml na kg hmotnosti tela pri bežnom zaťažení. Smäd nie je správnym ukazovateľom, kedy máme piť. Keď už máme pocit smädu, je neskoro. Vtedy sme už stratili viac ako 2 % tekutín. Je lepšie piť častejšie v malých dávkach, ako raz a veľa, čo by mohlo spôsobiť žalúdočné problémy. Nadmerné množstvá tekutín tiež, nie sú pre človeka vhodné. Telo výrazne zvýši vylučovanie, moč je svetlý, takmer bezfarebný, z tela sa strácajú dôležité látky, narúša sa osmotický tlak, čo môže tiež viesť k závažným zdravotným komplikáciám.Jednoduchým ukazovateľom či dodržujeme správny pitný režim, je ranný moč. Má byť svetlý a v dostatočnom množstve. Denne by sme mali vymočiť aspoň 1 liter.

Ľudský organizmus je veľký mág. Snaží sa dostať z každej situácie, preto aj množstvo tekutín rieši po svojom: reguluje ich. V prípade nedostatku tekutín znižuje vylučovanie moču, koncentruje ho až päťnásobne oproti koncentrácii solí v jeho krvnej plazme. Koncentrovaný moč má tmavú farbu a stúpa v ňom množstvo kameňotvorných látok. Nadmerne sa zaťažujú obličky a zároveň znižuje vylučovanie jedovatých látok z tela. Škodliviny v organizme sa hromadia a logicky vyúsťujú do jeho otravy. Hromadenie toxických látok môže spôsobiť zlyhanie celého krvného obehu, strata vody môže mať fatálne následky.

Nielen voda uspokojí vaše potreby. Prakticky každý nealkoholický nápoj splní túto úlohu: minerálka, sódovka, džús, káva alebo čaj, bylinkový čaj, športové nápoje, sladené nápoje, polievky, mlieko. Dokonca aj potraviny s vysokým podielom vody (85-95%) predstavujú významný zdroj tekutín. Voda je a vždy bude skvelý spôsob doplňovania tekutín pre kondičných športovcov, ktorých záťaž je kratšia ako 60-90 minút. Voda je lacná, ľahko dostupná a je presne to, čo vaše telo potrebuje. Ľahko prechádza tráviacim systémom a doplňuje straty spôsobené potením. 

Pokiaľ sa dostanete do situácie, kedy hrozí výrazná dehydratácia (napríklad pri maratóne, hokeji, dlhom behu na lyžiach alebo iné intenzívne dlhotrvajúce aktivity trvajúce viac ako 60-90 minút), zvýšte vytrvalosť pitím nápojov s malým množstvom cukru (4-8% roztok). 

Tento cukor poskytuje energiu a v kombinácií so sodíkom zvyšuje rýchlosť vstrebávania vody. Počas stredne náročného až veľmi náročného zaťaženia sa sacharidy podieľajú na hradení energie približne z 50%. Čím menšie sú zásoby glykogénu, tím viac výkon závisí na energii z glukózy v krvi.
Konzumáciou sacharidov, obsiahnutých napríklad v športových nápojov, získajú počas cvičenia svaly energiu. Športové nápoje pomáhajú dlhšie udržovať normálnu hladinu glukózy v krvi, vďaka čomu sa dá predĺžiť doba zaťaženia. Pretože výkonnosť do značnej miery závisí na mentálnej odolnosti voči stereotypnému, dlhodobému zaťaženiu, nemenná hladina krvnej glukózy vám umožní jasne myslieť a dobre sa sústrediť. 

Na rozdiel od cukrov zjedených pred cvičením, čo u niektorých ľudí môže vyvolať hypoglykémiu, cukry prijaté počas cvičenia zlepšujú výkonnosť. Počas cvičenia totiž telo produkuje oveľa menej inzulínu, takže aj pomerne sladké nápoje nespôsobia glykémiu.Príčinou lámavosti kostí je podľa vedcov vysoký obsah fosforu v spomínaných nápojoch.Fosfor vytláča z kostí vápnik, čo spôsobuje stratu kostnej masy Vhodné sú minerálky alebo ovocné šťavy s obsahom najmenej 150 mg vápnika na liter a izotonické nápoje – najvhodnejšie zloženie izotonických nápojov predstavuje 0,4 g nátria /liter s obsahom sacharózy od 6 do 8%. Takéto zloženie nápoja umožňuje rýchlu rehydratáciu. Izotonické nápoje light majú znížený obsah sacharidov, čím je znížená ich energetická hodnota

.Po pretekoch, tréningu možno prijať nápoje s obsahom horčín, a to práve pre ich schopnosť dráždiť tráviaci trakt. Tým sa skráti čas vhodný na príjem potravy po zaťažení. Organizmus si tak vyberie potrebné látky. Osvedčené sú polievky, ovocné šťavy, džúsy riedené so sódou v pomere 1:2. Vhodné sú energetické nápoje s obsahom aminokyselín – Energofit.

Optimálne hodnoty minerálnych látok pre pitný režim z hľadiska dlhodobého príjmu

  • Ca > 40 – 80 mg/ l
  • Mg > 20 mg/ l
  • K > 1 mg/ l
  • Na < 20 mg/ l
  • Cl < 25 mg/ l
  • NO3 < 10 mg/ l

Tkanivá obsahujú rozdielne množstvá vody, od 25 do 75 percent, krvná plazma až 90 percent. Svalnáči sú na tom najlepšie, každý sval totiž obsahuje takmer trikrát toľko vody, ako tukové tkanivo. Telo dospelého človeka obsahuje 50 až 70 percent vody. Novorodenec - to je vlastne malý vodník - voda tvorí až 80 percent jeho telíčka.
Možno aj preto je taký hebký, jemný, voňavý a hladký. S pribúdajúcim vekom, človek postupne vyschýna... Ako strom, ktorý má málo vlahy, pretože si ju už nevie s dostatočným dôrazom a razanciou dopĺňať.

Nedodržiavanie zásad príjmu tekutín vedie k zvýšenej námahe organizmu, a tým i k zníženiu výkonnosti a predĺženiu zotavovacích pochodov tak u športovcov ako i nešportovcov

Zdroj informacii kompava.sk